tular/conj.AiBo

> Tornar-se'n ta tular


Aragonés aisino, fabla de mena ozidental d'a bal d'Aísa e d'a bal de Borau (Chazetania)
En negreta se'n marcan las particularidaz que lo fan diferent de l'estándar
Estreitament emparentau con l'aragonés chaqués e l'aragüesino
En color berde las diferenzias con lo chaqués, en azul as que tiene con l'aragüesino. Con o turquesa se marcan las formas esclusibas d'a fabla d'Aísa e Borau (de regular, por castellanizazión)
Formas no presonals
simples compuestas
Infinitibo tular aber tulau
Cherundio tulando abendo tulau
Partizipio Sonoras interbocalicas (esclusibament) tulau tulada tulaus tuladas
Formas presonals
Numero singular plural
Presona primera segunda terzera primera segunda terzera
Modo endicatibo yo él - ella nusaltros/as busaltros/as ellos - ellas
Tiempos simples Present d'endicatibo tulo tulas tula tulamos tulais tulan
Imperfeuto d'endicatibo tulaba tulabas tulaba tulábanos tulabais tulaban
Pasau d'endicatibo (sintetico) tulé tulós tuló tulomos tulois tuloron (distendita)
tulón (tonica)
Futuro tularé tularás tulará tularemos tulareis tularán
Condizional tularía tularías tularía tularíanos tularíais tularían
Tiempos compuestos Pasau perfeuto he tulau has tulau ha tulau emos tulau ais tulau han tulau
Pluscuamperfeuto eba tulau ebas tulau eba tulau ébanos tulau ebais tulau eban tulau
Pasau anterior (sintetico) abié tulau abiós tulau abió tulau abiomos tulau abioreis tulau abioron tulau (distendita)
abión tulau (tonica)
Futuro perfeuto abré tulau abrás tulau abrá tulau abremos tulau abreis tulau abrán tulau
Condizional perfeuto abría tulau abrías tulau abría tulau abríanos tulau abríais tulau abrían tulau
Modo subchuntibo yo él – ella nusaltros/as busaltros/as ellos – ellas
Tiempos simples Present de Subchuntibo tule tules tule tulemos tuleis tulen
Imperfeuto de Subchuntibo tulase tulases tulase tulásenos tuláseis tulasen
Tiempos compuestos Pasau perfeuto de subchuntibo aiga tulau aigas tulau aiga tulau aigamos tulau aigais tulau aigan tulau
Pluscuamperfeuto de Subchuntibo ese tulau eses tulau ese tulau ésenos tulau éseis tulau esen tulau
Imperatibo - él - ella nusaltros/as busaltros/as ellos - ellas
Present d'Imperatibo tula tulais
Nota: En la fabla d'a bal d'Aísa e Borau, as desinenzias d'a segunda presona de plural en -z, tepicas d'a luenga aragonesa, güei se i fan castellanizadas á -is. Fuera d'estos casos, l'aisino conchuga birtualment igual que l'aragüesino.