templar/conj.AiBo

> Tornar-se'n ta templar


Aragonés aisino, fabla de mena ozidental d'a bal d'Aísa e d'a bal de Borau (Chazetania)
En negreta se'n marcan las particularidaz que lo fan diferent de l'estándar
Estreitament emparentau con l'aragonés chaqués e l'aragüesino
En color berde las diferenzias con lo chaqués, en azul as que tiene con l'aragüesino. Con o turquesa se marcan las formas esclusibas d'a fabla d'Aísa e Borau (de regular, por castellanizazión)
Formas no presonals
simples compuestas
Infinitibo templar aber templau
Cherundio templando abendo templau
Partizipio Sonoras interbocalicas (esclusibament) templau templada templaus templadas
Formas presonals
Numero singular plural
Presona primera segunda terzera primera segunda terzera
Modo endicatibo yo él - ella nusaltros/as busaltros/as ellos - ellas
Tiempos simples Present d'endicatibo templo templas templa templamos templais templan
Imperfeuto d'endicatibo templaba templabas templaba templábanos templabais templaban
Pasau d'endicatibo (sintetico) templé templós templó templomos templois temploron (distendita)
templón (tonica)
Futuro templaré templarás templará templaremos templareis templarán
Condizional templaría templarías templaría templaríanos templaríais templarían
Tiempos compuestos Pasau perfeuto he templau has templau ha templau emos templau ais templau han templau
Pluscuamperfeuto eba templau ebas templau eba templau ébanos templau ebais templau eban templau
Pasau anterior (sintetico) abié templau abiós templau abió templau abiomos templau abioreis templau abioron templau (distendita)
abión templau (tonica)
Futuro perfeuto abré templau abrás templau abrá templau abremos templau abreis templau abrán templau
Condizional perfeuto abría templau abrías templau abría templau abríanos templau abríais templau abrían templau
Modo subchuntibo yo él – ella nusaltros/as busaltros/as ellos – ellas
Tiempos simples Present de Subchuntibo temple temples temple templemos templeis templen
Imperfeuto de Subchuntibo templase templases templase templásenos templáseis templasen
Tiempos compuestos Pasau perfeuto de subchuntibo aiga templau aigas templau aiga templau aigamos templau aigais templau aigan templau
Pluscuamperfeuto de Subchuntibo ese templau eses templau ese templau ésenos templau éseis templau esen templau
Imperatibo - él - ella nusaltros/as busaltros/as ellos - ellas
Present d'Imperatibo templa templais
Nota: En la fabla d'a bal d'Aísa e Borau, as desinenzias d'a segunda presona de plural en -z, tepicas d'a luenga aragonesa, güei se i fan castellanizadas á -is. Fuera d'estos casos, l'aisino conchuga birtualment igual que l'aragüesino.